Výprava „PlaySK“ na Gay Games 2018

Mali ste už niekedy sen, že reprezentujete svoju krajinu na olympiáde? Viacerí zaiste áno, a niekoľkým sa to v ich úspešnej športovej kariére aj podarilo. My ostatní môžeme naďalej snívať, uspokojiť svoj hlad fandením počas televíznych prenosov alebo len jednoducho mávnuť rukou. Naša výprava sa na to nevykašlala, chopili sme sa príležitosti pretekať za Slovensko na veľkých svetových hrách a vybrali sme sa na Gay Games do Paríža. Bol to pre nás, hoci iba voľnočasových športovcov a športovkyňu, nielen vrchol leta 2018, ale hlavne neopakovateľne krásny a zlatý zážitok.

01_Titulka

Viac ako len obyčajné hry!

Podľa článku I stanov Federácie Gay Games, zmyslom týchto hier je podpora a posilňovanie sebadôvery, rešpektu a pochopenia komunity lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových ľudí, a všetkých s nevyhranenou rodovou a sexuálnou identitou (LGBT+). Nulová diskriminácia na základe orientácie, rodu, národnosti, etnicity, náboženstva, politiky, veku, zdravotného stavu, či akýchkoľvek iných sociálnych a osobnostných daností jednotlivca.

Myšlienky Gay Games verejnosti predstavil Dr. Tom Waddel, olympijský desaťbojár, ktorý aj zorganizoval prvé hry v San Franciscu v roku 1982. Odvtedy sa konajú so 4 ročným cyklom, pričom štafetu v organizácii preberajú rôzne krajiny a mestá: San Francisco (1986), Vancouver (1990), New York (1994), Amsterdam (1998), Sydney (2002), Chicago (2006), Kolín nad Rýnom (2010), Cleveland + Akron (2014), Paríž (2018), Hongkong (2022).

Gay Games sú športovým a kultúrnym fenoménom s celosvetovým dosahom, otvorené nie len pre LGBT+ športovcov a športovkyne, ale aj priaznivcom mimo komunity a širokú verejnosť. Tieto hry ľudí spájajú s dôrazom na ich rozmanitosť, vzájomnú úctu, slobodu a rovnoprávnosť. Zaujímavé infošky nájdete aj na stránkach www.gaygames.org a www.paris2018.com.

Naša výprava – tvorivá a hravá

Braňo:

„V Lotosových kvetoch vytvárame bezpečné prostredie pre LGBT+ ľudí. Prostredie, v ktorom dokážeme vystupovať otvorene, hoci aj pri účasti heterosexuálnej väčšiny. Prostredie, ktoré motivuje našich hráčov a hráčky zlepšovať svoj životný štýl, a ktoré práve vďaka športu prospieva našej pozitívnej prezentácii a lepšiemu začleneniu v celej spoločnosti. Presadzujeme boj proti homofóbii, transfóbii a sexuálnemu násiliu v športe“.

Prvý podnet s prísľubom finančnej podpory prišiel z občianskeho združenia Saplinq. Možnosť sa rozhodol využiť Braňo zo športového klubu Lotosové kvety. Podarilo sa mu namotivovať ďalších dvoch súťažiacich, Ivku a Tara. Keďže každý z nás plne zdieľa hodnoty Gay Games, s nadšením sme zostavili výpravu do Paríža, ktorej podstatnou súčasťou boli aj naši blízki.

Nasledovali naozajstné prípravy, od mája až do samotnej augustovej účasti. Návrh správneho názvu a loga, získavanie ďalších sponzorov – hoci len málo úspešné, vyriešenie ubytovania a dopravy, zaobstaranie reprezentatívneho oblečenia, a v neposlednom rade tréningy v našich súťažných disciplínach – behoch a in­line korčuľovaní, o ktorých sa ďalej ešte dočítate. Výpravu sme nazvali „PlaySK“, čiže zrozumiteľne po našom „Hraj SlovensKo!“. Naše logo stvárňuje symbol tlačidla [play], vystrihnutý z ľudovej čipky v národných farbách, ktorého súčasťou je aj vzor galského kohúta a nápis „Slovakia @ Gay Games * Paris ‘18“.

02_vyprava_a_loga

Paríž 2018, slávnosť alebo tiež #allequal

Francúzska metropola tento rok v júli hostila už 10. ročník Gay Games, ktoré prebiehali 8 dní. Zápolilo na nich 10 317 športovcov a športovkýň z 91 krajín v 36 športoch. Medzi množstvom individuálnych a kolektívnych športov nechýbali popri atletických disciplínach napr. ľadový hokej, tance, petanque, krasokorčuľovanie, zápasenie či ďalšie. Súčasťou hier bolo 14 sprievodných kultúrnych a spoločenských podujatí, vrátane medzinárodnej konferencie o športe a diverzite. A nechýbala ani dedinka Gay Games priamo pred Parížskou radnicou. Atmosféra presne v zmysle hesla Gay Games, ročníka 2018 „All equal” čiže „Všetci rovní“!

Náhodné zoznámenie s plaveckým účastníkom z Los Angeles, už cestou z letiska, nám predznamenalo príjemné a inkluzívne hry. Prichádzajúc na akreditáciu sme v uliciach stretávali pestrú zmes ľudí s visačkami Gay Games. Na mieste veľkej akreditácie, ktorá prebiehala na výbornú, nás všade vítali úsmevy a inštrukcie od organizátorov a dobrovoľníkov. Tu sme nečakane stretli aj Billa, kamaráta z Glasgowa, v tradičnom kilte a podkolienkach, aj s jeho nekonečným nadšením. Ďalších účastníkov sme spoznali v metre, anglickú rodinku s deťmi, ktorí však reprezentovali Nemecko na protest proti Brexitu.

Po akreditácii sme sa premiestnili na krátke stretnutie so sponzorom našej výpravy, športovým klubom LEAP Scotland. Tu nás aktivistky z Bulharska počas krátkeho rozhovoru oboznámili s problémom pretrvávajúcej transfóbie v lesbickej komunite. Zároveň sme zistili, aké predražené je pivo v Paríži, ale to už je iná téma… Po presune na ubytovanie, rýchlom osviežení a oblečení slávnostných tričiek, sme sa dychtivo vydali na otvárací ceremoniál.

Slávnostný ceremoniál sa konal na štadióne „Stade Jean Bouin“ s max. kapacitou 20 tisíc divákov. Tam sa výprava „PlaySK“ nemilosrdne rozdelila na účastníkov a podporovateľov. My, 3 účastníci zo Slovenska, sme sa ocitli v dave ostatných športovcov a športovkýň rôznych, národností, veku a pohlaví. Niekoľko hodín čakania na horúcom slnku s absolútnym nedostatkom občerstvenia nám pokazilo náladu, čo bol asi jediný negatívny zážitok celých hier. Ale to len do chvíle, kým sme sa dostali do defilé. Predstavte si to, len čo sa zjavíte vo svetle reflektorov, moderátorka plným hrdlom volá SLOVAQUIE, vy kráčate vyzdobenou cestou naprieč štadiónom, na veľkoplošnej obrazovke slovenská vlajka, a celý ten kotol vám tlieska a máva, a medzi nimi vrie aj druhá časť našej výpravy. Slzy na krajíčku! 😉

03_ceremonial_3

Ceremoniál bol dlhý a veľkolepý. Po defilé nasledovali prejavy organizátorov, osobností LGBT+ komunity vo Francúzsku, športových organizácií, a v neposlednom rade od primátorky Paríža a ministerky športu. Boli to prejavy revolučné, ako sa vo Francúzsku dá očakávať. Podpora politikov, štátu a mesta menšinám a ich podujatiam je v tejto časti sveta samozrejmosťou. Prednosť v prejavoch preto mali otázky diskriminácie a homofóbie v športe. Naplno odznela otázka: „Ak je v populácii podľa odhadov 5 až 10% LGBT+ ľudí, prečo je to v športovom prostredí len menej ako 0,1%?“ Kontrast s reakciami Slovenských politikov na Dúhový pride bol priepastný voči atmosfére na ceremoniáli. Po prejavoch a západe slnka konečne nastal čas na umeleckú časť. Videli sme niekoľko úchvatných tanečných, speváckych a športových kúskov. Bohužiaľ v tom čase už mnoho účastníkov odpadlo únavou a aj my sme sa pobrali , keďže Ivku ráno čakala jej súťaž.

6 hodín na kolieskach za ziskom zlatej medaily

Krúženie na korčuliach po vymedzenej asi dva a pol kilometrovej trati uprostred najväčšieho  Parížskom parku „Bois de Boulogne“ v trvaní 6 hodín bez prestávky. Táto originálna súťaž je  ako verejné podujatie otvorená pre kohokoľvek, nie primárne zameraná na LGBT+ komunitu. V roku 2018 sa do „6 heures de Paris“ zapojili aj Gay Games so svojou vlastnou súťažnou sekciou. Pri vyhodnotení výsledkov boli udelené ocenenia v 3 samostatných kategóriách: sólo, páry a tímy. Na záver pretekov sa na stupni víťazov v tímovej kategórii zaslúžene trblietala aj naša zlatá Ivka.

04_ivka

Spočiatku mnou zavrhnutá a odmietaná disciplína sa stala mojou konečnou výzvou. Pôvodne som sa chystala na korčuliarsky polmaratón ako sólo pretekárka. Po zrušení mojej disciplíny ma však organizátor oslovil s možnosťou stať sa súčasťou tímu na exhibičnom preteku „6 hodín Parížom“.  Hovorím si: „Aká príjemná výzva! Spoznám nových ľudí, za úplne nových okolností v úplne cudzom prostredí.“ Tak som neváhala, položila zopár ujasňujúcich otázok organizátorovi, a už nebolo cesty späť.

Asi týždeň pred súťažou som spoznala mená mojich tímových parťákov. Usudzovala som, že sú to chlapci, ale to som ešte netušila aké globálne a rôznorodé zastúpenie budeme mať. V deň pretekov sa konečne všetci stretávame, a naozaj, nikto z nás sa navzájom predtým nepoznal. V tíme máme okrem mňa jedného Čecha – uhhmm kúsok domoviny, pomyslím si – a troch reprezentantov z USA, konkrétne z Illinois, Texasu a Kalifornie. Neodmysliteľnou súčasťou bola moja partnerka, ktorá ma neúnavne podporovala počas celých 6 hodín.

Ivka:

„Výhra v mojej súťaži určite prispela k mojej radosti a taktiež k príjemným dojmom z Gay Games. Najväčšiu hodnotu však pre mňa predstavuje účasť na hrách, kde som sa cítila byť súčasťou silnej menšinovej komunity. Kde som mohla navzájom s ďalšími ľuďmi, či už s našou slovenskou výpravou ale aj účastníkmi z ostatných krajín, zdieľať niečo, čo nás spája – sexualita, pohyb, radosť… a možno aj také malé poslanie!“

V ďalších tímoch boli zastúpení najmä Francúzi, Nemci a dokonca aj Taiwan. Boli sme všetci združení na jednom mieste a užívali si atmosféru podujatia, spoznávali sa navzájom, a taktiež sa svorne potili pri teplote 34 °C. Napriek dĺžke tohto podujatia sme neupadli na nálade a nikto nedával najavo svoje vyčerpanie.

Pred štartom sa dohodneme na stratégii striedania na trati. Rozhodneme sa striedať po každom okruhu, aby sme mohli pretekať s maximálnym výkonom. Čas sa nám kráti a na priebežnej výsledkovej tabuli sa nám zjavuje prekvapivý výsledok, náš tím je druhý, len s veľmi malým rozdielom voči prvému. Po rýchlej porade medzi 4 členmi tímu, zatiaľ čo jeden z nás je stále na trati, meníme taktiku. Púšťame častejšie našich dvoch najrýchlejších korčuliarov aby sme ich viacej vyťažili, a dotiahli sa na prvé miesto. Keď pri vyhlásení víťazov počujeme názov nášho tímu, už sa všetci spolu len úprimne tešíme a vyskakujeme na pódium.

V Buloňskom lesíku nám po súťaži pristáli na krku iba virtuálne medaily, keďže tie pravé záhadne niekto niekam zapatrošil. Hneď na ďalší deň ich ale náš tímový kapitán vyzdvihol v Gay Games dedinke, a tak sme sa predsa len mohli odfotiť ako sa na víťazov patrí. ?

05_zlati_korculiari

51,1 bežeckých kilometrov s osobnými rekordmi

Braňo a Taro sa zúčastnili behov na 5 a 10 km a Taro aj polmaratónu, a spoločne tak nabehali 51,1 kilometrov. Bežecké súťaže boli šikovne rozhodené do troch najkrajších parkov Paríža, takže ani tri behy za týždeň neboli vôbec nudné. Organizátori z „Paris Front Runners“ odviedli skvelú prácu. Za prípravu tratí, zázemie, občerstvenie a hlavne skvelú atmosféru sa vôbec nemusia hanbiť! Zaujímavosťou, v súlade s otvorenosťou Gay Games, boli spoločné inkluzívne šatne bez rozlišovania na mužské a ženské. Tiež vyhlásenie výsledkov prebiehalo aj v samostatnej kategórii „Mixte“ pre súťažiacich neidentifikujúcich sa výhradne ani v mužskej ani v ženskej kategórii.

06_beh_10km_1

Začali sme behom na 10 km v lesoparku „Bois de Vincennes“ na východnom predmestí Paríža, v susedstve stredovekého zámku a botanickej záhrady. Na štart sa s nami postavilo vyše 640 bežcov a bežkýň od 18 do 78 rokov. Tu sme si všimli, že väčšina súťažiacich zo západných krajín je organizovaných v sieti LGBT+ klubov „Front Runners“, čo nás inšpiruje založiť takýto klub aj u nás. Moderátor bravúrne zvládol svoju úlohu, celý čas prispieval k skvelej nálade a všetkých podnecoval k dobrým výkonom. Na rozdiel od očakávaného asfaltu vedie trasa prevažne štrkovými a prašnými cestami, chvíľu stepou, chvíľu lesom a chvíľu popri vode. Prostredie je naozaj prekrásne, čo si uvedomujeme hlavne pri druhom okruhu, a vždy sa dá nájsť motivačný bod – bežec či bežkyňa na doťahovanie. V cieli sa stretávame podpornou skupinkou výpravy PlaySK na pamätné foto a zaslúžený obed.

07_beh_10km_2

Taro:

„Dať sa na polmaratón bolo moje okamžité rozhodnutie keď som zahliadol aj túto možnosť pri registrácii. Chcel som ho vyskúšať už dávnejšie, a tak som si povedal, prečo nie práve na Gay Games. A bolo to dobré rozhodnutie! Taký krásny beh a nával endorfínov na záver som na žiadnej inej súťaži ešte nezažil. Po osobných rekordoch na 5 a 10 km to bol pre mňa zlatý klinec posledného dňa v Paríži, a čas pod 2 hodiny bol výrazne lepší ako som očakával.”

Po dvoch dňoch regenerácie nás čakal oddychový výklus 5 km v „Parc des buttes Chaumont“. Teda to sme si aspoň mysleli, kým sme si uvedomili, že parčík je v kopcovitom teréne a čakajú nás aj nejaké tie prevýšenia. Asi vplyvom počasia, keďže pred, počas a aj po behu nám pršalo, sa ho zúčastnilo len 562 súťažiacich. Atmosféru ani výkony to však vôbec nepokazilo. Opäť sa človek mohol cítiť ako medzi svojimi. Najmä keď ťa poklepe po ramene a pozdraví „Dobrý den!“ ktosi neznámy, bežec z USA s československými koreňmi. Naše tričká s nápisom „Slovakia“ zrazu dostali ďalší zmysel. Tento park bol natoľko čarovný, že sme sa na jeho atrakcie v podobe železného mosta od pána Eiffela, rímskeho letohrádku, umelého vodopádu, jaskyne a jazierka, na sviežu zeleň a kvetinové záhony prišli pozrieť aj ďalší deň za slnečného počasia.

Vyvrcholením cestných behov bol maratón a polmaratón s trasou, ktorá viedla Boloňským lesíkom. Napriek rozsiahlosti tohto parku organizátori vytvorili okruh merajúci len čosi cez 10 kilometrov. Vďaka rôznorodosti prostredia a životnému výkonu to ale pre Tara nebol žiadny problém aby ho zabehol hneď dva krát. Atmosféra týchto disciplín bola snáď ešte strhujúcejšia ako pri 5 a 10 km pretekoch. Bolo cítiť, že maratón alebo polmaratón sú pre každého bežca či bežkyňu v niečom výnimočné. Bodaj by aj nie, keď z cieľa sme mali na dohľad Víťazný oblúk, symbol sily a víťazstva!

Ď a a a k u j e e m e!

Športovci a športovkyne zo Slovenska už predtým štartovali na hrách v New Yorku (1994), Amsterdame (1998) a Kolíne nad Rýnom (2010). Výprava „PlaySK“ v Paríži (2018) bola štvrtým zastúpením v celej histórii Gay Games. A veríme, že to bola dôstojná reprezentácia, prospešná pre budovanie dobrého mena LGBT+ komunity v našej spoločnosti.

Ďalšie Gay Games sa budú konať v ďalekom Honkongu až v roku 2022. Dovtedy každoročne prebieha európska obdoba LGBT+ hier pod názvom Euro Games. Najbližšie sú na programe už nasledujúce leto v Ríme. Ak vás naša iniciatíva zaujala, a máte záujem sa s nami zúčastniť alebo nás podporiť, neváhajte nás prosím kontaktovať na info@lotosovekvety.sk.

Naše poďakovanie patrí v prvom rade našim partnerom a partnerkám. Za organizačnú a čiastočnú finančnú podporu výpravy „PlaySK“ ďalej ďakujeme športovému klubu Lotosové kvety, občianskemu združeniu Saplinq, pánovi G. Gálovi, a LEAP Sports Scotland.

Autori článku

Branislav Fidler
Ivana Štěpánková
Ivan Tarapčík

Galéria k článku